Марко Черемшина
Народився 13 червня 1874 року в селі Кобаки (нині Косівський район Івано-Франківської області). У 1896 році закінчив гімназію в Коломиї і цього ж року поїхав до Відня, де вступив на юридичний факультет. В університеті він повністю віддає себе літературній і культурно-громадській діяльності.
З 1896 року в чернівецькій українській газеті «Буковина» починають з’являтися перші твори молодого письменника – оповідання, поезії в прозі, художні переклади. У 1897 році Марко Черемшина зустрівся з Іваном Франком, який став його першим літературним редактором. В 1899 році у Львівському журналі «Літературно-науковий вісник» було вміщено оповідання «Святий Николай у гарті» та «Хіба даруймо воду», які засвідчили народження талановитого й оригінального письменника. Протягом двох років М. Черемшина написав ряд оповідань на тему гуцульського життя. В 1901 році вони вийшли у Чернівцях окремою книжкою під назвою «Карби». Ця невелика книжечка одразу висунула його на одне з чільних місць серед українських новелістів початку ХХ століття.
Після виходу «Карбів» у літературній творчості Черемшини настала перерва. Спочатку він проходив фахову практику у Відні, а з жовтня 1906 року перебрався до м. Дилятин, де працював адвокатом шість років. У 1912 році відкрив власну адвокатську канцелярію в м. Снятин.
У роки першої світової війни М. Черемшина жив у рідному селі Кобаки, яке опинилося в зоні найзапеклішів боїв. На власні очі письменник спостерігав жахливі картини того жорстокого часу. Побачене і пережите незабаром він відобразив в новелах про війну. Десь невдовзі після закінчення війни письменник повернувся до Снятина.
У 1925 році у Києві вийшла збірка новел «Село вигибає», до якої увійшли вибрані новели з першої збірки, нові новели і переклади.
Окрилений успіхом, Черемшина активно займався літературною творчістю, готував нову книжку до видання. Але раптова смерть 25 квітня 1927 року обірвала всі його творчі плани. Нові публікувалися уже посмертно.
На вшанування пам’яті письменника, 17 липня 1949 року у м.Снятині відкрився літературно-меморіальний музей Марка Черемшини.
У 2023 р. у видавництві «Discursus / Брустури» виходить найповніше на сьогодні зібрання творів Марка Черемшини «Райска птиця», упордковане Іванною Стеф’юк.